yadmarket

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 36

موضوع: نکاتی در مورد ساخت و پاک کردن پوشه های غیرقابل Delete

وضعیت
    آفلاین
    magsoud آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows XP 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Avast
    تشکر شده 9,831 در 1,463 پست

پیش فرض نکاتی در مورد ساخت و پاک کردن پوشه های غیرقابل Delete

سلام
    دوستان اجازه بدهید اول با زبان عامیانه نه زبان تخصصی تعریف کنم که چرا نمیشود یک پوشه با نام ویژه ای را ساخت یا پاک کرد.
    ترکیب سیستم عامل ویندوز بگونه ایست که بعض نام ها را یک سخت افزار می شناسد نه یک نام.برای مثال ویندوز فکر میکند که
    عبارت PRN یعنی پرینتر. لذا اگر بخواهی پوشه ای با این نام بسازی ، ویندوز فکر میکند که باید سخت افزار پرینتر را درست نماید که
    بدیهی است نمیتواند.چون ویندوز یک نرم افزار است نه کارخانه ساخت پرینتر.
    از طرف دیگر اگر بخواهیم همین نام را در ویندوز Delete کنیم مثل این است که از ویندوز بخواهیم که یک پرینتر را نابود کند که نمیتواند.

من مثال بالا را صرفا" و فقط جهت درک بیشتر مطلب عرض کردم. در رابطه با تعریف بالا ما نمیتوانیم با دستورات عادی ویندوز پوشه یا
    فایلی با اسامی زیر بسازیم چون هرکدام بنوعی شامل تعریف بالا میشوند:

CON, PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8,COM9,LPT1, LPT2
    LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9

بغیر از مورد بالا مورد دیگری هم هست که میشود پوشه هایی ساخت که هیچکدام از نام های بالا را نداشته باشند ولی ما نتوانیم
    آن ها را Delete کنیم.
    به زبان ساده ما نمیتوانیم بعضی از اعضای اصلی ویندوز را با روش های معمول Delete کنیم ، فرضا" نمیشود با روش های عادی
    Recycle Bin و یا Control Panel و امثال این ها را Delete کرد.چون اینها مثل دست و پا و .. برای ویندوز محسوب میشوند و مثل این
    است که از ویندوز بخواهیم دستش یا پایش را قطع کند.!!!

با توصیف بالا اگر ما پوشه ای بسازیم و با کلک هایی به ویندوز بقبولانیم که این پوشه همان Recycle Bin و یا Control Panel و امثال
    آن هست ، باز هم این پوشه ها هم غیر قابل Delete خواهند شد. (ویروس نویسان ویروس های Auto Run از این روشها استفاده
    میکنند).
    تا اینجا فقط تعریف کردیم حال برویم ببینیم چگونه میشود پوشه هایی با نام های گفته شده در بالا میشود درست کرد و پاک نمود.
    در مورد نوع دوم هم اگر دوستان مایل بودند یادداشت بگذارند تا توضیح دهم.
    ==========================================
    من برای راحتی کار شما دو تا فایل Batch با نام های createCON.bat و removeCON.bat در ضمیمه قرار داده ام.
    فایل createCON.bat را در هر جا گذاشته و اجرا کنید در همان جا یک پوشه بنام CON خواهد ساخت که اگر امتحان کنید خواهید
    دید که غیر قابل Delete است .حال اگر فایل removeCON.bat را در همان محل اجرا کنید پوشه CON پاک خواهد شد.

اگر روی هر کدام از فایل های فوق کلیک راست کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید ، فایل مورد نظر در NotePad باز خواهد شد و شما
    میتوانید در آن به جای عبارت CON هر کدام از نام های بالا را گذاشته و امتحان کنید.
    در کل دستوراتیکه من داده ام عبارتند از:
    برای ساخت
    کد:
    mkdir .\con\
    برای پاک کردن
    کد:
    rd .\con\
    موفق باشید

شیرین زبان

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده

2. 41 کاربر از این پست تشکر کرده اند

نمایش دادن / پنهان کردن لیست تشکر ها

وضعیت
    آفلاین
    S.M.P آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    linux 
    مرورگر 
    Internet Explorer
    آنتی ویروس 
    Norton
    تشکر شده 3,082 در 460 پست

سلام

آقای شیرین زبان بسیار بسیار ممنون و متشکر به خاطر این توضیح شفاف و آشکاری که در مورد ناتوان بودن و عدم نداشتن دسترسی , یک کاربر در حذف یا دلیت بعضی از پسوندهایی که ویندوز به آن وابسته است و با دستورات معمول نمیتوان این عضو را از ویندوز جدا کرد, را بیان نمودید ...

با تشکر...

4. 11 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    muiacir آواتار ها
    کاربر اخراجی
    تشکر شده 822 در 383 پست

اقای شیرین زبان ممنون.واقعا قابل فهم و ساده بود.اگه میشه ازتون درخواست کنم یه توضیح مثل همین پست که ساده و قابل فهم بود در مورد فایل batch بدید و اینکه در واقع این دستوراتی که در فایل ضمیمه قرار دادید رو چگونه به دست آوردید و از کجا آمده اند.ممنون

6. 6 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    magsoud آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows XP 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Avast

دوست عزیز
    دستوری را که نوشته ام با استفاده از Command prompt در ویندوز هم بدهید. اجرا خواهد شد و من فقط چون حس میکنم عده ای
    از دوستان آشنایی با فایل های batch ندارند ، خود فایلbatch را هم گذاشتم.
    اما درمورد فایل های batch من به یکی دیگر از عزیزانم در این انجمن قول داده ام مطلب بنویسم ول باور کنید خیلی مطلب دارد و
    وافعا" باید در چندین قسمت این آموزش را قرار دهم و آموزش خیلی طولانی میشود که گاها" میتواند خسته کننده هم باشد.

بهر حال اگر دوستان علاقمند باشند سعی میکنم نکاتی را که راحت تر و کار بردی تر باشند بنویسم

موفق باشید

شیرین زبان

8. 11 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    tam2145 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Eset Security
    تشکر شده 3,130 در 690 پست

با سلام بر همه دوستان و به خصوص
    توجه : برای مشاهده لینک باید عضو انجمن باشید
    جان !!
    دوست عزیزم شما درست می فرماید در جامعه ما اکثر مردم از کامپیوتر برای رفع نیاز های روزانه و سرگرمی استفاده می کنند و کمتر کسی به دنبال جنبه تخصصی این موضوع است !!
    دارید پشت سر ما حرف می زنید و ما را خبر نمی کنید !! دوست عزیز اگر کسی مثل من به این موضوع علاقه خاصی داشته باشد ، خسته کننده که نیست بلکه جذاب و شیرین می رسد !!
    شما آموزش پایه را بزارید تا بچه ها راه بیفتند ، من هم اگه دانشم رسید و به جز آموزش winrar وقت کردم ، تحقیق می کنم و آموزش هایی در این مورد می گذارم !!
    با این که حرف هایم طولانی شد و اما حرف آخر ، اگر دوستان از آنچه که می دانند حتی اندک هم باشد ، بگذارند ، طبق ضرب المثل قدیمی :
    قطره قطره جمع گردد ، وانگهی دریا شود !!
    با تشکر از همگی !!

10. 8 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    Opera آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    linux 
    مرورگر 
    Opera
    آنتی ویروس 
    Norton
    تشکر شده 596 در 141 پست

Question

دستوری را که نوشته ام با استفاده از Command prompt در ویندوز هم بدهید. اجرا خواهد شد و من فقط چون حس میکنم عده ای
    از دوستان آشنایی با فایل های batch ندارند ، خود فایلbatch را هم گذاشتم.
    اما درمورد فایل های batch من به یکی دیگر از عزیزانم در این انجمن قول داده ام مطلب بنویسم ول باور کنید خیلی مطلب دارد و
    وافعا" باید در چندین قسمت این آموزش را قرار دهم و آموزش خیلی طولانی میشود که گاها" میتواند خسته کننده هم باشد.

بهر حال اگر دوستان علاقمند باشند سعی میکنم نکاتی را که راحت تر و کار بردی تر باشند بنویسم

موفق باشید

شیرین زبان
    مرسی دوست گرامی زدن دکمه تشکر رو کافی ندیدم

در ضمن من به شما خیلی علاقه مند شدم و همین طور آموزش های شما

منتظر آموزش در مورد فایلbatch نیز بیصبرانه هستیم

در مورد نوع دوم هم اگر دوستان مایل بودند یادداشت بگذارند تا توضیح دهم.
    شیرین زبان
    کدام نوع دوم ؟ لطفا توضیح بدهید
    اگر منظورتان این است که چطور خودمان برنامه اش را بنویسیم که ممنون می شوم توضیح بدهید
    ویرایش توسط Opera : 2011-07-27 در ساعت 19:36

12. 5 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    magsoud آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows XP 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Avast

سلام نهنگ دریائی
    ضمن تشکر از جملات بامحبت شما و همه دوستان دیگر ، درباره نوع دوم که پرسیدید من مختصری بالا توضیح داده ام مختصری
    دیگر هم اینجا اضافه میکنم.
    ببینید ما میتوانیم یک پوشه با هرنام دلخواه خود بسازیم ولی کاری کنیم که ویندوز این پوشه ها را نتواند در حالت عادی پاک کند.
    فرضا" بیشتر ویروس نویسان Autorun می آیند ویروس خود را داخل یک پوشه قرار می دهند سپس برای اینکه کاربر نتواند به این
    ویروس دسترسی داشته باشد ،دستوراتی میدهند که ویندوز را به اشتباه می اندازد فرضا" با دستور به ویندوز میگویند این پوشه
    Recycle Bin است در نتجه بعد از این دستور اگر کاربر بخواهد وارد این پوشه شود، چون ویندوز فکر میکند این پوشه Recycle Bin
    است وقتی کار بر روی پوشه دابل کلیک میکند ، ویندوز به جای آن پوشه ، Recycle Bin را باز میکند.
    و اگر هم کاربر بخواهد این پوشه را پاک کند ویندوز چون فکر میکند این پوشه Recycle Bin است آن را پاک نمیکند.

امیدوارم توانسته باشم مطلب را روشن کنم

و خیلی راحت میشود اینگونه پوشه ها را هم درست کرد یا پاک کرد.

موفق باشید
    شیرین زبان

14. 8 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    H_F_G آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 7 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    تشکر شده 1,405 در 318 پست

اول از همه تبریک میگم به آقای magsoud که بالاخره تصمیم گرفت، سورس برنامه‌هاشو بذاره. دوم هم اینکه بهتره ایشون در پایان مطلب منابعی رو برای مطالعه‌ی بیشتر در اختیار عموم قرار بدهند.

اما فایل Batch چیست؟
    در سیستم عامل قدیمی داس بعضی اوقات کاربر مجبور بود چند دستور پشت سرهم رو پیاپی و در دفعات زیاد تایپ کنه، برای جلوگیری از اتلاف وقت، فایل‌های batch بوجود آومد. حال کاربر تمام اون دستورات رو در یک فایل متنی ولی با پسوند bat ذخیره می‌کرد و هر موقع لازم می‌شد فقط همون یک فایل رو اجرا می‌کرد. حال تمام اون دستورات به ترتیب و پشت سر هم و خط به خط اجرا می‌شد و فقط کاربر به صفحه‌ی مانیتور نگاه می‌کرد.

اما چه طور یاد بگیریم فایل batch بنویسیم؟
    فقط علاقه می‌خواد و وقت کافی برای تلف کردن، در میون سایت‌های فارسی هیچ منبع جامعی برای یادگیری اسکریپت نویسی با batch وجود نداره بیخود نگردید، نمیگم نیست میگم جامع و کامل نیست. اما منابع خارجی خوب و کامل پیدا میشن که یکی شو معرفی می‌کنم.

توجه : برای مشاهده لینک باید عضو انجمن باشید
    که هرجا تو اینترنت بگردید مبی‌بینید آخرش میرسه به این سایت که توسط یک زوج درست شده و گام به گام و مرحله‌ای طی چند درس به شما آموزش می‌دن. فقط مشکلش اینه که یکم قدیمیه و بعضی از دستوراتش دیگه رو ویندوزهای جدید کار نمی‌کنه چون دستورها یکم تو ویندوزهای جدید عوض شدن، توجه کنید که این سایت برای شروع عالیه، من خودم از همین سایت یاد گرفتم batch اسکریپت بنویسم. البته فکر کنم این زوج ایرانی باشن یا با فرهنگ ایران آشنا باشن چون توی مثال‌هاشون از رباعیات خیام اسم برده شده.

اگر می‌خواید ببینید از چه دستوراتی میشه در یک فایل batch استفاده کرد، پس از باز کردن cmd عبارت help رو تایپ کنید و اینتر رو بزنید. بعد برای اینکه ببینید هر دستور چطور کار می‌کنه باید بعد از تایپ دستور در ادامش ؟/ رو بزنید و اینتر کنید. مثلا می‌خوام ببینم دستور echo چطور کار می‌کنه، فقط کافیه تو cmd عبارت ?/ echo رو تایپ و اینتر کنید تا از ساخار اون با خبر بشید.

یادتون باشه هیچ چیز به اندازه‌ی دیدن فایل‌های ساده‌ی batch شما رو علاقه مند به یادگیری نمی‌کنه، پس تا می‌تونید فایل‌های ساده رو بررسی کنید تا ساختار کلی بیاد تو دستتون.
    حال برای دیدن یک فایل ساده عبارات زیر رو در یک فایل متنی با پسوند bat ذخیره و اجرا کنید. این دستورات بیشتر نحوه‌ی کار با دستور echo رو نشون می‌دن.
    @echo off
    echo ************************************************** *********
    echo.
    set /p yourname=What is your name, please?
    echo.
    echo Hi %yourname%! How Are You?
    echo.
    echo Your name is **%yourname%** and my name is HAJ HAMID.
    echo.
    echo Nice to meet you %yourname%, GOODBYE!!!
    set yourname=
    echo.
    echo ************************************************** *********
    echo.
    echo.
    echo.
    pause
    کار این برنامه اینه که اسم شما رو می‌خواد، پس از این که اسمتون رو تایپ کردید اینتر کنید و نتیجه رو ببینید. حال می‌تونید با بررسی این فایل ساده با نحوه‌ی کار دستور echo آشنا بشید.

یادتون باشه این برنامه فقط یک برنامه‌ی خیلی خیلی خیلی سادست و فایل‌های batch میتونن خیلی حرفه‌ای و پیچیده باشن درست مثل یک زبان برنامه نویسی.

توجه کنید که توی خط اول برنامه کاراکتر @ در ابتدای خط هست یعنی پشت سر عبارت echo off، نه جلوش، نمی‌دونم چرا هر کار می‌کنم درست نمیشه.
    ویرایش توسط H_F_G : 2011-07-28 در ساعت 13:03

The only LIMITATION is IMAGINATION

این شگفت‌انگیزترین توصیه را به خاطر بسپار هر چند که همیشه به آن عمل کردن سخت‌ترین کار است.
    به خاطر داشته باش که مهم نیست مشکلت چیست، کجاست و برای چه کسی پیش آمده. کسی که در این میان می‌تواند مشکل را حل کند فقط و فقط تو هستی. و تنها کاری که باید بکنی این است که "خودت را وادار کنی که به جای تمرکز روی مشکل روی اتفاق خوش‌آیندی که آرزو داری به جای آن ظاهر شود، تمرکز کنی.
    "
    "Charles F. Haanel"

I will be Offline Forever

16. 8 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    magsoud آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows XP 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Avast

توجه کنید که توی خط اول برنامه کاراکتر @ در ابتدای خط هست یعنی پشت سر عبارت echo off، نه جلوش، نمی‌دونم چرا هر کار می‌کنم درست نمیشه.

این اشکالی است که در سایت های فارسی زبان وجود دارد.برای جلوگیری از این مشکل در موقع نوشتن کد ها
    از منو آیکن <> را کلیک کرده و کد هایت را مابین < و > بنویس تا درست دیده شوند

18. 8 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    H_F_G آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 7 
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    تشکر شده 1,405 در 318 پست

این اشکالی است که در سایت های فارسی زبان وجود دارد.برای جلوگیری از این مشکل در موقع نوشتن کد ها
    از منو آیکن <> را کلیک کرده و کد هایت را مابین < و > بنویس تا درست دیده شوند
    آقای magsoud من بیشتر پست‌هاتو خوندم چه اینجا و چه جاهای دیگه و چیزی نبوده که ازت یاد گرفته باشم. یعنی هرچیو گفتی می‌دونستم.
    اما باورت میشه که این یکیو نمی‌دونستم؟ برا همین هم (گرچه برام سخته ولی) برای اولین بار ازت تشکر می‌کنم.

The only LIMITATION is IMAGINATION

این شگفت‌انگیزترین توصیه را به خاطر بسپار هر چند که همیشه به آن عمل کردن سخت‌ترین کار است.
    به خاطر داشته باش که مهم نیست مشکلت چیست، کجاست و برای چه کسی پیش آمده. کسی که در این میان می‌تواند مشکل را حل کند فقط و فقط تو هستی. و تنها کاری که باید بکنی این است که "خودت را وادار کنی که به جای تمرکز روی مشکل روی اتفاق خوش‌آیندی که آرزو داری به جای آن ظاهر شود، تمرکز کنی.
    "
    "Charles F. Haanel"

I will be Offline Forever

20. 4 کاربر از این پست تشکر کرده اند

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع