صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15

موضوع: ساخت و استفاده ی مفید از شورتکات(shortcut) در هارد اکسترنال در سیستم های مختلف

وضعیت
    آفلاین
    hh1991 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Google Chrome
    تشکر شده 7,208 در 377 پست

پیش فرض ساخت و استفاده ی مفید از شورتکات(shortcut) در هارد اکسترنال در سیستم های مختلف

سلام
    برای دسته بندی یه سری از فایلهای هارد اکسترنال باید شورتکات بسازم، میخواستم بدونم که راهی هست که وقتی هارد رو به کامپیوترهای دیگه وصل میکنم شورتکات ساخته شده بتونه بدون مشکل آدرس فایل رو پیدا کنه؟

چون امکان داره یه وقتایی هارد تحت عنوان F یا G یا ... تو کامپیوتر شناخته بشه

وضعیت
    آفلاین
    Hyacinth آواتار ها
    مدیر ماندگار
    تشکر شده 9,667 در 1,557 پست

سلام
    برای دسته بندی یه سری از فایلهای هارد اکسترنال باید شورتکات بسازم، میخواستم بدونم که راهی هست که وقتی هارد رو به کامپیوترهای دیگه وصل میکنم شورتکات ساخته شده بتونه بدون مشکل آدرس فایل رو پیدا کنه؟

چون امکان داره یه وقتایی هارد تحت عنوان F یا G یا ... تو کامپیوتر شناخته بشه
    سلام و درود

بنده روش استفاده از آدرس های نسبی رو برای انجام این کار میشناسم که کمی دشوار هست. (ساخت شورتکات به این روش نیازمند دقت و کمی صرف وقت هست)
    منتظر نظرات سایر دوستان هم باشید شاید راهکار های ساده تری ارائه بدن.

عزیز ببینید دادن آدرس یک فایل به دو صورت انجام میشه: آدرس دهی مطلق (Absolute Addressing) و آدرس دهی نسبی (Relative Addressing)

آدرس مطلق (Absolute Address) یعنی آدرس کامل یک فایل که از نام درایو شروع میشه و به ترتیب نام تک تک پوشه ها و نهایتا نام خود فایل به همراه پسوندش.
    امّا آدرس نسبی (Relative Address) یعنی موقعیت یک فایل نسبت به فایل دیگه. (در اصل یعنی موقعیت یک فایل نسبت به یک نقطه ی خاص که این نقطه ی خاص، یک پوشه در هارد دیسک شما هست و آدرس نسبی داده شده، موقعیت اون فایل نسبت به محتویات اون پوشه رو نشون میده) (توضیحات قابل فهم تر در ادامه)

در این جا شما باید از آدرس نسبی استفاده کنید. یعنی زمان ساختن شورتکات، موقعیت فایل مورد نظر نسبت به محل قرار گیری شورتکات رو تعیین کنید.

اگر بخوام کمی در این خصوص توضیح بدم برای مثال اگر فایل و شورتکات شما هر دو داخل یک پوشه باشن، تنها چیزی که برای ساختن آدرس نسبی باید نوشته بشه، اسم فایل به همراه پسوند اون هست. مثلا فرض کنید یک فایل pdf دارید که اسم فایل شما abc هست و میخواید داخل همون پوشه ای که این فایل pdf قرار گرفته براش شورتکات بسازید. خب در این حالت خیلی ساده، آدرس نسبی این فایل abc.pdf هست.

(محل قرار گیری فایل و شورتکات میتونه هرجایی باشه. مثلا داخل فلش یا هارد اکسترنال باشه یا در یکی از درایو ها. محل قرار گیری مهم نیست. در آدرس دهی نسبی تنها چیزی که مهمه موقعیت دو تا فایل نسبت به هم هست که در این مثال هر دو فایل در کنار هم داخل یک پوشه قرار گرفتن.)

ولی اگر مثلا شما در کنار شورتکات خودتون یک پوشه به نام folder بسازید و داخل اون پوشه فایل abc.pdf رو کپی کنید، اونوقت عبارت folder\abc.pdf آدرس نسبی رو تشکیل میده.

در این حالت موقعیت فایل شما نسبت به شورتکات این هست که در داخل یک پوشه به نام folder در مجاورت شورتکات قرار گرفته. (حالا مهم نیست که شورتکات خودش در چه آدرسی قرار گرفته. شما میتونید این فایل و شورتکات رو به جا های مختلف کپی کنید تا آدرسشون متفاوت بشه و مشاهده می کنید که باز هم شورتکات ساخته شده جواب میده و فایل شناسایی میشه. چون شما برای شورتکات آدرس نسبی تعیین کردید و در آدرس دهی نسبی تنها چیزی که مهم هست این هست که این دو تا فایل دقیقا همین موقعیت رو نسبت به هم داشته باشن و آدرس کاملشون مهم نیست)

گاهی اوقات شرایط بر عکس مثال بالا هست. یعنی شورتکات شما داخل یک پوشه قرار داره ولی فایل اصلی داخل اون پوشه نیست. در این صورت برای این که بتونید آدرس نسبی فایل رو تعیین کنید باید از پوشه ای که شورتکات درون آن قرار گرفته خارج بشید. یعنی وارد پوشه ی بالایی بشید. برای این کار از عبارت .. استفاده کنید (دو تا نقطه ی پشت سر هم بدون فاصله) یعنی اگر شورتکات شما داخل پوشه ی folder باشه ولی فایل abc.pdf در مجاورت پوشه ی folder قرار داشته باشه، آدرس نسبی فایل pdf به این شکل نوشته میشه:
    کد:
    ../abc.pdf
    کلا همیشه برای ارجاع به فولدر های مجاور نام فولدر رو بنویسید و برای ارجاع به فولدر های بالایی .. بنویسید. گاهی اوقات لازم میشه که به طور ترکیبی از این دو مورد استفاده کنید. مثلا اگر دو پوشه با نام های folder 1 و folder 2 در مجاورت هم باشن که شورتکات در پوشه ی folder 1 قرار داشته باشه ولی فایل abc.pdf در پوشه ی folder 2 قرار داشته باشه، آدرس نسبی این شکلی میشه:
    کد:
    ../folder2/abc.pdf
    دقت کنید که شورتکات ما در پوشه ی folder 1 بود. در آدرس بالا ابتدا بوسیله ی عبارت .. از پوشه ی folder 1 خارج میشیم. (و وارد پوشه ی بالایی که folder 1 و folder 2 هر دو داخل اون قرار گرفتن میشیم). بعد وارد پوشه ی folder 2 میشیم و در اون جا به فایل abc.pdf دسترسی پیدا می کنیم.

در بعضی موارد مثل تصویر زیر شرایط پیچیده تر هست و لازم هست که به چند تا پوشه بالاتر مراجعه کنیم. در اینجور مواقع میتونید چندین بار عبارت .. رو پشت سر هم بنویسید و با \ اون ها رو از هم جدا کنید. (مثلا در تصویر زیر ما چهار بار .. رو نوشتیم و وارد چهار تا پوشه بالا تر شدیم. بعد از اون جا وارد پوشه ی folder 2 شدیم و به فایل pdf دسترسی پیدا کردیم.)

تصویر

نهایتا پس از این که آدرس نسبی فایل رو ایجاد کردید، برای ساختن شورتکات دو روش دارید که روش دوم بهتر هست: (روش اولی در منابع معتبر خارجی ذکر شده اما بنده به شخصه از روش اول نتیجه نگرفتم ولی روش دوم رو خودم تست کردم و کاملا جوابگو هست. ضمنا روش اولی محدودیت ها و مشکلاتی هم داره ولی روش دومی بدون محدودیت و بدون مشکل هست)

• روش اوّل:

در کد های زیر آدرس نسبی ساخته شده رو جایگزین عبارت [Address] کنید و نهایتا کد های زیر رو به عنوان آدرس شورتکات وارد کنید. (مطابق تصویر)
    کد:
    %windir%\system32\cmd.exe /c "start [Address]"

تصویر

• روش دوم:

برنامه ی Notepad ویندوز رو باز کنید و کد های زیر رو توش کپی کنید و آدرس نسبی ساخته شده رو در کد های زیر جایگزین [Address] کنید: (آدرس نسبی بین دو تا علامت " قرار میگیره)
    کد:
    "[Address]"
    exit
    نهایتا کد های بالا رو در محل قرارگیری شورتکات به صورت فایلی با پسوند .bat ذخیره کنید و انکودینک رو هم روی ANSI قرار بدید. مطابق تصویر زیر:

تصویر

فایل ساخته شده با پسوند .bat نقش شورتکات رو برای شما ایفا میکنه.

منتظر نظرات سایر دوستان هم باشید.

پیروز باشید و پاینده

وضعیت
    آفلاین
    hh1991 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Google Chrome

سلام و درود

بنده روش استفاده از آدرس های نسبی رو برای انجام این کار میشناسم که کمی دشوار هست. (ساخت شورتکات به این روش نیازمند دقت و کمی صرف وقت هست)
    منتظر نظرات سایر دوستان هم باشید شاید راهکار های ساده تری ارائه بدن.
    ....
    سلام
    توضیحات جامع و کامل بود، خیلی ممنون

روش دوم رو انجام دادم بدون مشکل جواب داد فقط ایرادی که داره نشون ندادن Thumbnail فایل ها هستش و باتوجه به این که میخوام یه سری ویدیو دسته بندی کنم نیاز هست که Thumbnail فایل ها هم نشون داده بشه
    باز هم ممنون

سلام دوستان
    کسی راه حل دیگه‌ای نداره؟

وضعیت
    آفلاین
    30na2007 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    S i N A
    سیستم عامل 
    Windows 7 x64
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Nod32 Anti virus
    تشکر شده 6,219 در 1,268 پست

سلام دوستان
    کسی راه حل دیگه‌ای نداره؟
    سلام
    این برنامه رو امتحان کنید ببینید کاری که شما میخواید رو انجام میده یا نه
    توجه : برای مشاهده لینک باید عضو انجمن باشید

برنامه کلیه ی فایلهای با پسوند lnk رو شناسایی میکنه و مقصدشون رو به درایو فعلی تغییر میده
    (محض احتیاط قبلش از شرتکاتهاتون بکاپ بگیرید، برنامه رو کپی کنید در مسیری که شرتکاتها قرار دارند،اجراش کنید و گزینه ی Renew LNK رو بزنید. بعد ازینکه پیام اوکی داده شد. برنامه رو ببندید و نتیجه ی کار رو تست کنید)

موفق باشید

5. 7 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    hh1991 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Google Chrome

سلام
    این برنامه رو امتحان کنید ببینید کاری که شما میخواید رو انجام میده یا نه

برنامه کلیه ی فایلهای با پسوند lnk رو شناسایی میکنه و مقصدشون رو به درایو فعلی تغییر میده
    (محض احتیاط قبلش از شرتکاتهاتون بکاپ بگیرید، برنامه رو کپی کنید در مسیری که شرتکاتها قرار دارند،اجراش کنید و گزینه ی Renew LNK رو بزنید. بعد ازینکه پیام اوکی داده شد. برنامه رو ببندید و نتیجه ی کار رو تست کنید)

موفق باشید
    خیلی ممنون از لطفتون
    متاسفانه تعداد فولدر شورتکاتها زیاد هستن و کار با این نرم افزار کلی زمان میبره

7. کاربر زیر از پست مفید hh1991 تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    30na2007 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    S i N A
    سیستم عامل 
    Windows 7 x64
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Nod32 Anti virus

خیلی ممنون از لطفتون
    متاسفانه تعداد فولدر شورتکاتها زیاد هستن و کار با این نرم افزار کلی زمان میبره
    سلام
    یه کم توضیح بیشتر بدید ببینم میشه برنامه رو تغییرش داد تا به کارتون بیاد
    شرتکاتها کجا هستند؟ داخل درایو ، یا داخل فولدر؟
    اگه فقط یه تعداد فولدر خاص هست میشه مسیر اونها رو داخل یه فایل متنی بذاریم و برنامه از اونجا مسیرها رو بخونه و شرتکاتها رو فیکس کنه. ولی اگه توی هارد پخش هستند که باید بگرده دنبالشون که خب زمانبر هست.
    اصلا چه دلیلی داره که شرتکات زیاد داشته باشید؟؟ (صرفا جهت پیدا کردن راه کار می پرسم)

9. 6 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    hh1991 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Google Chrome

سلام
    یه کم توضیح بیشتر بدید ببینم میشه برنامه رو تغییرش داد تا به کارتون بیاد
    داخل هارد اکسترنال هستن
    در حدود 5000 تا انیمیشن کوتاه دارم و با نام کارگردان یا استودیو سازنده تفکیک شدند
    و میخوام که انیمیشنهایی که در جشنواره های مختلف انیمیشن (به تفکیک سال برگزاری جشنواره) برنده یا نامزد شدن رو براشون شورتکات درست کنم و در پوشه مربوط به اون جشنواره و سال مربوطه دسته بندی کنم
    و میخوام که تو سیستم های مختلف این شورتکات ها کار کنن چون امکان داره یه وقتایی هارد تحت عنوان F یا G یا ... تو کامپیوتر شناخته بشه
    ویرایش توسط Hyacinth : 2018-11-15 در ساعت 20:16 دلیل: افزودن نقل قول (از پست ها نقل قول بگیرید تا فرد مخاطب متوجه بشه)

11. کاربر زیر از پست مفید hh1991 تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    30na2007 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    S i N A
    سیستم عامل 
    Windows 7 x64
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Nod32 Anti virus

داخل هارد اکسترنال هستن
    در حدود 5000 تا انیمیشن کوتاه دارم و با نام کارگردان یا استودیو سازنده تفکیک شدند
    و میخوام که انیمیشنهایی که در جشنواره های مختلف انیمیشن (به تفکیک سال برگزاری جشنواره) برنده یا نامزد شدن رو براشون شورتکات درست کنم و در پوشه مربوط به اون جشنواره و سال مربوطه دسته بندی کنم
    و میخوام که تو سیستم های مختلف این شورتکات ها کار کنن چون امکان داره یه وقتایی هارد تحت عنوان F یا G یا ... تو کامپیوتر شناخته بشه
    سلام
    ببینید این کارتون رو راه میندازه
    امیدوارم همونطوری باشه که میخواستید
    - با زدن Find All LNK شرتکاتها رو در مسیری که اجرا شده باشه به علاوه زیرشاخه ها پیدا میکنه
    - بعدش میتونید با زدن کلید Renew LNK مسیر اونهارو تغییر بدید به درایو جاری
    - تا نمایش پیام OK صبر کنید

نمایش متن

*** اول یه سری از فایلهاتون رو کپی کنید داخل یه درایو دیگه و روی اون تست کنید. اگه اوکی بود روی فایلهای اصلی انجامش بدید

موفق باشید
    ویرایش توسط 30na2007 : 2018-11-16 در ساعت 00:38

13. 4 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    hh1991 آواتار ها
    عضو ثابت
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 
    مرورگر 
    Google Chrome

سلام
    ببینید این کارتون رو راه میندازه
    امیدوارم همونطوری باشه که میخواستید
    - با زدن Find All LNK شرتکاتها رو در مسیری که اجرا شده باشه به علاوه زیرشاخه ها پیدا میکنه
    - بعدش میتونید با زدن کلید Renew LNK مسیر اونهارو تغییر بدید به درایو جاری
    - تا نمایش پیام OK صبر کنید

نمایش متن

*** اول یه سری از فایلهاتون رو کپی کنید داخل یه درایو دیگه و روی اون تست کنید. اگه اوکی بود روی فایلهای اصلی انجامش بدید

موفق باشید
    واقعا ممنون از لطفتون
    برای تست یه سری شورتکات از فایلهایی که تو H:\Short Animation\Papy3D Productions بود، ساختم، بعد شورتکات ها رو بردم تو پوشه H:\Short Animation\Annecy International Animated Film Festival\2016
    و بعد پوشه اون فایلهایی که ازشون شورتکات ساخته بودم رو همراه با پوشه شورتکات ها به درایو E:\Short Animation منتقل کردم، در انتها هارداکسترنال(H) رو Eject کردم و بعد با نرم افزار شما امتحان کردم، شورتکات ها رو پیدا میکرد ولی موقع Renew کردن شورتکات ها ارور میداد
    البته شاید این نرم افزار جور دیگه کار میکنه

15. کاربر زیر از پست مفید hh1991 تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    30na2007 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    S i N A
    سیستم عامل 
    Windows 7 x64
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Nod32 Anti virus

واقعا ممنون از لطفتون
    برای تست یه سری شورتکات از فایلهایی که تو H:\Short Animation\Papy3D Productions بود، ساختم، بعد شورتکات ها رو بردم تو پوشه H:\Short Animation\Annecy International Animated Film Festival\2016
    و بعد پوشه اون فایلهایی که ازشون شورتکات ساخته بودم رو همراه با پوشه شورتکات ها به درایو E:\Short Animation منتقل کردم، در انتها هارداکسترنال(H) رو Eject کردم و بعد با نرم افزار شما امتحان کردم، شورتکات ها رو پیدا میکرد ولی موقع Renew کردن شورتکات ها ارور میداد
    البته شاید این نرم افزار جور دیگه کار میکنه
    سلام
    لطفا تصویری از پیام خطا برام بذارید و همینطور یه تعداد از شرتکاتها رو زیپ کنید برام بفرستید
    ممنون

17. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین