نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: تغییر اندازه فونت، رنگ، حاشیه و جانمایی برای تمام اسلایدها در پاورپوینت

وضعیت
    آفلاین
    Zorro آواتار ها
    ناظم انجمن
    تشکر شده 9,930 در 2,548 پست

پیش فرض تغییر اندازه فونت، رنگ، حاشیه و جانمایی برای تمام اسلایدها در پاورپوینت

سلام

چطور می تونم اندازه فونت همه اسلایدها در پاورپوینت رو تغییر بدم مثلا به 14

آیا می شه فاصله متن نوشته شده در اسلاید رو با کناره های اسلاید بیشتر کرد (یکجا برای همه اسلایدها)

تو همه اسلایدها مثلا تیتر رو با رنگ قرمز نوشتن و یا بعضی از کلمات داخل متن اصلی به رنگ سبزه آیا می شه این دو تا رنگ رو تو همه اسلایدها تغییر بدیم به رنگ دلخواه (حالت دوم فکر کنم خیلی سخت باشه)

reading view روی کیبورد دکمه ای داره که با زدن یک دکمه وارد اون بشیم
    ویرایش توسط Mohammad48 : 2018-01-01 در ساعت 01:54 دلیل: عنوان کامل بنویسید برای جستجوی ایندگان

2. کاربر زیر از پست مفید Zorro تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    Mohammad48 آواتار ها
    OpenSource/Linux Lover
    سیستم عامل 
    linux x64
    مرورگر 
    Firefox Quantum
    آنتی ویروس 
    Qihoo 360
    مدل تلفن همراه 
    J7 2015 (SM-J700H)
    تشکر شده 29,588 در 4,928 پست

سلام

آیا می شه فاصله متن نوشته شده در اسلاید رو با کناره های اسلاید بیشتر کرد (یکجا برای همه اسلایدها)

تو همه اسلایدها مثلا تیتر رو با رنگ قرمز نوشتن و یا بعضی از کلمات داخل متن اصلی به رنگ سبزه آیا می شه این دو تا رنگ رو تو همه اسلایدها تغییر بدیم به رنگ دلخواه (حالت دوم فکر کنم خیلی سخت باشه)

1- بخش view > slide master برای همین کار هست دقیقا؛ ولی باید ازمایش کنید؛ بخش home > replace font هم برای تعویض کامل یک فونت قابل استفاده ست.

2- همون بخش 1 یه قسمت داره به نام placeholder که برای text و content می تونید آزمایش کنید؛ اول content

3- در بخش 1 قسمت color هم موجوده

4- Alt+W+D

نمایش متن

4. 5 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    Mahdi098 آواتار ها
    کاربر نیمه فعال مباحث نرم افزار
    نام اصلی
    مهدی
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 x86
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Microsoft
    تشکر شده 735 در 158 پست

سلام

محمد عزیز جوابتونو دادن ولی راه حل های دیگه رو خدمتتون میگم شاید بدرد بخوره
    برای سوال اول دو راه دیگه وجود داره :
    1. راه حل اول اینه که به تب View رفته و گزینه Outline View را انتخاب کنین. در سمت چپ تمام متن ها را در تمامی اسلایدها خواهید دید. همه را یه جا انتخاب کرده به تب Home رفته و اندازه فونت را به 14 تغییر دهید . سپس به تب View برگشته و گزینه Normal View را انتخاب کنین تا به حالت عادی برگردید.
    2. با کمک کد زیر اندازه فونت متن ها را تغییر بدین. اگه شیوه استفاد از کد در پاورپوینت را بلد نیستین بپرسین تا بنده یا اساتید انجمن توضیح بدن. در کد زیر به جای عدد 14 (که توی سوالتون پرسیدین) میتونین یه عدد دلخواه دیگه بزارین تا فونت ها به همون اندازه در بیان.

کد:
    Dim MySlides As Slide Dim MyTextBox As Shape With ActivePresentation For Each MySlides In .Slides For Each MyTextBox In MySlides.Shapes With MyTextBox If .HasTextFrame Then If .TextFrame.HasText Then .TextFrame.TextRange.Font.Size = 14 End If End If End With Next Next End With
    اما درمورد سوال دوم:
    بزارین سوال تون را اینطوری بپرسیم: آیا می شه فاصله جعبه متن نوشته شده در اسلاید را با کناره های اسلاید بیشتر کرد؟
    متن ها در پاورپوینت اکثرا در جعبه متن نوشته میشن و وقتی روی متن کلیک کنین متوجه وجود این جعبه میشین. برای حل این مشکل کافیه در کد زیر به جای عدد 900 از مقدار مورد نظر خودتون استفاده کنین. هرچه عدد کوچکتر باشه باعث میشه جعبه های متن بیشتر به سمت چپ برن.
    کد:
      Dim MySlides As Slide
    Dim MyTextBox As Shape
    Dim MyFromLeft As Double
    MyFromLeft = 900
    For Each MySlides In ActivePresentation.Slides
    For Each MyTextBox In MySlides.Shapes
    With MyTextBox
    If .HasTextFrame Then
    If .TextFrame.HasText Then
    .Left = MyFromLeft - .Width
    End If
    End If
    End With
    Next
    Next
    توجه: این کد وقتی درست عمل میکنه که همه جعبه های متن در داخل اسلایدها باشن و از اون بیرون نزده باشن.
    نکته مهم: ممکنه بعضی پاراگراف ها مثلا وسط چین شده باشن که در این صورت با اضافه کردن عبارت زیر به کد میشه متن ها را راست چین و مرتب کرد.
    .
    کد:
    .TextRange.Paragraphs.ParagraphFormat.Alignment = ppAlignRight

در نهایت سوال سوم شما یخورده شاید سخت بنظر بیاد ولی انجامش راحته. باور کنین. اما خب بازم از کد استفاده میکنیم.
    ابتدا بیاین فرض کنیم که داخل اسلایدها یسری متن با رنگ قرمز تیره هستن که همه اونا را میخوایم به سبز تبدیل کنیم. روی یه کلمه قرمز رنگ کلیک میکنیم و بعد از اینکه منوی کوچک ظاهر شد روی آیکون تغییر رنگ و بعد روی More Colors کلیک میکنیم. سپس بلافاصله به تب Custom رفته و اون 3 تا عدد را یادداشت میکنیم. اگه تجربه استفاده از فوتوشاپ را داشته باشین با مفهوم RGB حتما آشنا هستین. بعد کد زیر را اجرا می کنینم. در این کد 2 چیز باید بر اساس نیاز شما تغییر کنه. اولیش که رنگ فعلی (در اینجا قرمز تیره) است و دومی رنگ دلخواه (در اینجا سبز روشن) اعدادی از رنگ فعلی بدست آوردیم را در متغیر MyOldColor وارد کرده و اعدادی که برای رنگ دلخواه داریم را در متغیر MyNewColor قرار میدیم. (میتونین از همون تب Custom برای پیدا کردن اعداد رنگ دلخواه استفاده کنین و نیازی به گشتن در اینترنت نیست)
    کد:
    Dim MySlides As Slide
    Dim MyTextBox As Shape
    Dim MyWords As Long
    Dim MyOldColor As Long
    Dim MyNewColor As Long
    MyOldColor = RGB(192, 0, 0)
    MyNewColor = RGB(0, 176, 80)
    For Each MySlides In ActivePresentation.Slides
    For Each MyTextBox In MySlides.Shapes
    With MyTextBox
    If .HasTextFrame Then
    If .TextFrame.HasText Then
    For MyWords = 1 To .TextFrame.TextRange.Runs.Count
    If .TextFrame.TextRange.Runs(MyWords).Font.Color.RGB = MyOldColor Then
    .TextFrame.TextRange.Runs(MyWords).Font.Color.RGB = MyNewColor
    End If
    Next
    End If
    End If
    End With
    Next
    Next

موفق باشین

6. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    Zorro آواتار ها
    ناظم انجمن

محمد عزیز جوابتونو دادن ولی راه حل های دیگه رو خدمتتون میگم شاید ب[/CODE]
    موفق باشین
    آقا مهدی خیلی ممنونم

ببخشید که دیر جواب دادم چون اینترنتم از 4 بعد از ظهر دیروز قطع بود و امروز دقیقا 9 صبح وصل شد

روش Outline View کار نمی کنه همه راه رو درست رفتم. Outline View رو که می زنم این شکلی می شه متن نمیاد

توجه : برای مشاهده لینک باید عضو انجمن باشید

کد اول و کد دوم کار می کنن ولی کد سوم که خیلی مهمه ارور میده.

وقتی کد زیر رو به کد دوم اصافه می کنم هم ارور میده احتمالا در جای مناسبی قرار نمیدم

کد:
    .TextRange.Paragraphs.ParagraphFormat.Alignment = ppAlignRight
    ------------

کد اول رو که دارم و کد دوم رو نیاز ندارم و کد سوم رو بی زحمت تستش بکن (تا اینجا شد کد اول و سوم)

حالا یک مشکل دارم و یک درخواست

یکی اینکه ایجاد ماکرو در پاورپوینت و word فرق می کنه. یعنی من در word یک ماکرو ایجاد می کنم با کدی که از اینترنت پیدا می کنم و بعد این ماکرو همیشه در word من هست و هر پروژه ای که باز می کنم این ماکرو رو می تونم اجرا کنم اما در پاورپوینت یک ماکرو فقط روی یک presentation ذخیره می شه و وقتی یک فایل پاورپوینت جدید باز می کنم که 150 اسلاید داره تو قسمت ماکرو ها دیگه اون ماکرو نیست و باید از دوباره مراحل رو طی کنم

دوم اینکه تو شکل زیر فکر می کنم اونجایی که علامت زدم همون جعبه ای هست که شما گفتی الان این جعبه در وسط هست اما تو فایل هایی که من دارم به دلیل بلد نبودن اون کسی که درستشون کرده این جعبه ها تعدادی در راست هستن تعدادی در وسط هستن و تعدادی در زیر هستن من می خوام تمام این جعبه هایی که متن در داخلشون هست در همه اسلایدها در وسط قرار بگیرن(خود جعبه ها و نه متن اونها). جدای از چپ و راست، اگه از بالا و پایین هم در وسط باشن که بهتر می شه

وضعیت
    آفلاین
    Mahdi098 آواتار ها
    نام اصلی
    مهدی
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 x86
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Microsoft
    تشکر شده 735 در 158 پست

1. در مورد اینکه outline view کار نمیکنه نمیتونم با این اطلاعات کم چیزی بگم. سعی کنین روی یک فایل پاورپوینت جدید با یسری متن صوری تست کنین و ببینین آیا مشکل از نرم افزاره یا از اون فایل بخصوص. درکل حالت های مختلف را بصورت آزمایش و خطا تست کنین ببینین منبع مشکل چی میتونه باشه.
    2. درمورد خطای کد سوم، چرا نگفتین خطا چیه؟ دقیقا چه متنی را نشون میده؟ بهرحال بنده کد را روی یک فایل آزمایشی تست کردم و جواب داد. آیا نسخه پاورپوینت شما مثل من 2016 است؟ حالا یه حرکتی بزنین و عبارت زیر را بعد از عبارت With MyTextBox در کد قرار بدین و سپس در پنجره کدنویسی VBA از منوی view گزینه immediate window را انتخاب کنین تا در زیر پنجره یک قسمت جدید نمایان بشه. حالا کد را اجرا کنین و ببینین کد روی کدام جعبه متنی یا شکل خطا میده. اینطوری اگه جعبه ای وجود داشته باشه که مانع از اجرای کد میشه، میتونین با این روش پیداش کنین (چون احتمال میدم یه جعبه متنی یا یه شکل مانع از اجرای کد میشه).
    کد:

Debug.Print .Name
    3. در مورد عبارتی که به کد دوم اضافه کردین و جواب نداد: شرمنده ولی بنده اون عبارت را فقط برای یادآوری ذکر کردم و فقط جنبه مثال داشت. شما بعد از عبارت .Left = MyFromLeft - .Width عبارت زیر را وارد کنین تا متن ها راست چین بشن.
    کد:
    .TextFrame.TextRange.Paragraphs.ParagraphFormat.Alignment = ppAlignRight
    4. برای فراگیر کردن کدهاتون در تمام فایل های پاورپوینت، اصولا باید Add-in درست کنین و به منو اضافه کنین که کار نسبتا وقتگیریه. اما بنده از یه روش ساده تر استفاده میکنم که خدمتتون توضیح میدم:
    ابتدا یک فایل خالی (جدید) پاورپونت باز کنین. اونو با یه اسم مناسب و با فرمت pptm در یک جای امن ذخیره کنین. حالا داخل این فایل، کدهاتونو با اسم مناسب ایجاد کرده و مجددا فایل را ذخیره کنین. بعد روی منوها راست کلیک کنین و گزینه Customize the Ribbon را انتخاب کنین. دو تا ستون میبینین. در سمت راست روی New Tab کلیک کنین و یه اسم دلخواه براش بزارین. سپس روی New Group کلیک کرده و اسم دلخواهی براش انتخاب کنین (با کمک گزینه Rename ) بعدش از ستون سمت چپ از منوی کشویی گزینه Macros را انتخاب کنین. حالا همه کدهایی که در فایل درست کرده ای را میبینی. روی آنها کلیک کرده و روی دکمه Add و در نهایت OK کلیک کنین. خواهید دید که یک تب با کدهاتون ایجاد شده. فایل را ذخیره کرده و ببندید.
    حالا هر وقت فایل جدیدی را باز میکنین، این کدها قابل استفاده ان. حتما میدونین که کدها را فقط میتونین در فایلی که در بالا ایجاد کرده بودین اصلاح و تغییر بدین. مثلا در تصویر زیر میبینین که من یک تب به اسم My Codes ایجاد کردم و اون 3 کد قبلی را در اون قرار دادم. همه اش ظرف 1 دقیقه!

نمایش متن

5. در مورد آخرین سوال تون، آیا واقعا مطمئنین که همچین چیزی میخواین؟ چون اگه مثلا 3 تا جعبه متنی وجود داشته باشه، همه شون میرن روی همدیگه و متن شون میفته روی هم! بهرحال اینم کد. توجه کنین که کد زیر فقط جعبه هایی را وسط چین میکنه که داخلشون متن دارن. برای تنظیم همه جعبه ها کافیست تا عبارات شرطی را از کد حذف کنین.

کد:
    Dim MySlides As Slide Dim MyTextBox As Shape For Each MySlides In ActivePresentation.Slides For Each MyTextBox In MySlides.Shapes With MyTextBox If .HasTextFrame Then If .TextFrame.HasText Then .Top = (ActivePresentation.PageSetup.SlideHeight - .Height) / 2 .Left = (ActivePresentation.PageSetup.SlideWidth - .Width) / 2 End If End If End With Next Next

موفق باشید

9. کاربر زیر از پست مفید Mahdi098 تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    Zorro آواتار ها
    ناظم انجمن

در مورد اینکه outline view کار نمیکنه...

موفق باشید
    این اروری هست که میده البته به دلیل یک اروری که پایینتر نوشتم نتونستم با روش جدید تست کنم

من تمامی کدها رو با روش شما وارد کردم و تست کردم و همشون عالی کار می کنن اما برای بار دوم روی هر فایلی می خوام استفاده کنم ارور زیر رو میده. همه ماکروها این ارور رو میدن

تو اینترنت گشتم و در option و trust center settings گزینه Enable all macros رو انتخاب کردم که درست نشد و فایل normal.dotm رو هم پاک کردم که از نو ساخته بشه باز هم نشد و در قسمت addins هم گزینه Go رو زدم و تیک گزینه ها رو برداشتم اما باز هم همون ارور رو میده. همه چی داشت عالی کار می کرد و بدون نقص ولی اینطوری شد. آفیس من 2013 هستش و به درست بودنش اطمینان دارم اما اگه فکر می کنی ایراد از آفیسه یک بار پاکش کنم دوباره نصب کنم.

وضعیت
    آفلاین
    Mahdi098 آواتار ها
    نام اصلی
    مهدی
    سیستم عامل 
    Windows 8.1 x86
    مرورگر 
    Mozilla Firefox
    آنتی ویروس 
    Microsoft
    تشکر شده 735 در 158 پست

این اروری هست که میده البته به دلیل یک اروری که پایینتر نوشتم نتونستم با روش جدید تست کنم
    درمورد عمل نکردن کدها بعد از قرار دادن آنها در منو به شیوه ای که در بالا گفته شد: حقیقت امر اینه که بنده خیلی به ندرت از پاورپونت استفاده میکنم و در مجموعه آفیس کلا کارم با excel هست. این روش با کمی تغییر (ایجاد ماکرو شخصی و...) در اکسل 2016 جواب میده و بنده به اشتباه فکر کردم که در پاورپوینت هم اینگونه است. در واقع این روشیه که در قدیم برای پاورپوینت 2003 استفاده میکردم ولی بدلیل تغییراتی که در پاورپوینت 2007 و بعد از اون صورت گرفته در نسخه های جدید تنها بطور موقت کار خواهد کرد. ظاهرا اون شب مغزم آلبالو گیلاس میچیده. خوشبختانه الان که نگاه میکنم میبینم حداقل کدها را درست نوشته ام. اشتباه از سوی بنده بوده و عذرخواهی میکنم. لطفا تب و دکمه های ایجاد شده را حذف کنین. مثل اینکه تنها راه دائمی همون ایجاد Add-in هست. چند تا روش داره ولی من ساده ترینش در محیط ویندوز را خدمتتون میگم:
    1. یه فایل خالی با فرمت pptm ایجاد و مثلا فایل را با اسم Test.pptm ذخیره کنین. داخل این فایل تمام کدهاتون را وارد کنین. مثلا بیاین 2 تا ماکرو با اسم های MyCode1 و MyCode2 به شکل زیر درست کنیم. بعد فایل را مجددا ذخیره کنین و ببندین.
    کد:
    Sub MyCode1(ByVal control As IRibbonControl) MsgBox "1st Code Runs!" End Sub Sub MyCode2(ByVal control As IRibbonControl) MsgBox "2nd Code Runs!" End Sub
    توجه: مثل نمونه بالا داخل پرانتز عبارت ByVal control As IRibbonControl را وارد کنین. از این به بعد باید این ماکروها را از طریق تب Develpoer و گزینه View Code باز کنین و اینکه دیگه این ماکروها در پنجره Macro ظاهر نمیشن.
    2. به محل ذخیره فایل رفته و اونو پیدا کنین. اسم اونو به Test.pptm.zip تغییر بدین. حالا دیگه با نرم افزارهای فشرده ساز مثلا Winrar قابل باز شدنه. فایل زیپ را که باز کنین یه پوشه _Rels میبینین که توش فقط یه فایل به اسم .Rels هست. این فایل را در دسکتاپ کپی کرده و با Notepad باز کنین. آخر متن یه کلمه </Relationships> میبینین. دقیقا قبلش عبارت زیر را وارد کنین
    کد:
    <Relationship Id="R097e9d66b4cc4f7d" Type="http://schemas.microsoft.com/office/2006/relationships/ui/extensibility" Target="customUI/customUI.xml"/>
    یعنی مثلا این شکلی:

نمایش متن

سپس این فایل (ویرایش شده در دسکتاپ) را جایگزین فایل اصلی (در زیپ) کنین.
    3. در مرحله بعد، Notepad را باز کنین و عبارت زیر را در آن کپی کنین
    کد:
    <customUI xmlns="http://schemas.microsoft.com/office/2006/01/customui"> <ribbon> <tabs> <tab idMso="TabAddIns"> <group id="CustomGroup1" label="My Codes"> <button id="Custombutton1" showImage="true" size="large" imageMso="AttachMenu" label="First" onAction="MyCode1" /> <button id="Custombutton2" showImage="true" size="large" imageMso="AutoSum" label="Second" onAction="MyCode2" /> </group> </tab> </tabs> </ribbon> </customUI>
    یکم مختصر در موردش توضیح میدم. عبارت imageMso یک آیکون (در اینجا گیره و سیگما) روی منو برای ما نشان خواهد داد. عبارت label اسم روی آیکون (در اینجا First و Second ) را تعیین خواهد کرد. مهمتر از همه اینه که عبارت onAction کد مورد استفاده را مشخص خواهد کرد (در اینجا ما برای دکمه اول مون ماکرو MyCode1 و برای دکمه دوم مون ماکرو MyCode2 را تعریف کردیم)
    خب ادامه میدیم. توی دسکتاپ یه پوشه به اسم customUI درست کنین. فایل را در داخل این پوشه به این شکل که توضیح میدم ذخیره کنین: در حین ذخیره کردن، در بخش Save as Type گزینه All Files و در بخش File Name اسم customUI.xml را وارد کنین. حالا این پوشه customUI را به فایل زیپ اضافه کنین.
    4. دیگه وقتشه پسوند zip را برداشته و اسم پاورپوینت مون را به Test.pptm برگردونیم. فایل را باز کنین. اگه باز شد و دکمه ها را در تب Add-in دیدین و کار میکردن یعنی مراحل را درست انجام داده اید. ولی هنوز کارمون تموم نشده. فایل را با پسوند ppam ذخیره (save as) کنین. سپس به تب Developer رفته و گزینه Powerpoint Add-ins را اتنخاب کنین. با انتخاب گزینه Add New فایل ppam که چند لحظه پیش ذخیره کردید را انتخاب و به لیست اضافه کنین. پاورپوینت را ببندید.
    5. یک پاورپوینت جدید و خالی باز کنین. کدها در تب Add-in و آماده استفاده هستن. خب کار تمومه. مهم اون فایل ppam هست و سعی کنین حذف یا جابجا نشه. فایل pptm را هم نگه دارید چون ممکنه بخواین کدها را بعدا تغییر بدین و از اونجایی که افزونه ها قابل ویرایش نیستند مجبور نشین فقط به خاطر یه ویرایش، تمام این مراحل را مجددا از اول انجام بدین.
    موفق باشین
    ویرایش توسط Mahdi098 : 2018-01-04 در ساعت 04:10

12. کاربر زیر از پست مفید Mahdi098 تشکر کرده است .