نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مشکل در پارتیشن بندی اوبونتو

وضعیت
    آفلاین
    HiBlack آواتار ها
    عضو ثابت
    تشکر شده 94 در 34 پست

Question مشکل در پارتیشن بندی اوبونتو

سلام، من هادرم یک ترابایت و رَمِ کامپیوترم 4 گیگابایتِ و می خوام سیستم عامل اوبونتو رو نصب کنم. بطور کلی سه تا پارتیشن ایجاد می کنم :
    1- 51200 (پنجاه گیگابایت) مگابایت از نوع Primary و / و Ext4 journaling file system
    2- 4096 (چهار گیگابایت) مگابایت از نوع Primary و swap area
    3- 20480 (بیست گیگابایت) مگابایت از نوع Primary و home/ و Ext4 journaling file system
    خوب بعدش می خوام دو تا پارتیشن دیگه هم ایجاد کنم تا فایل هامو توش ذخیره کنم ولی به غیر از سه تا پارتیشن بالایی وقتی پارتیشینی ایجاد می کنم چه از نوع (Primary) و (Logical) وقتی تو سیستم عامل اوبونتو اون پارتیشنو mount می کنم نمی تونم فایلی درون اون پارتیشن کپی پیست کنم و اونایی که به این سیستم عامل آشنایی دارند ممکنه یه راهنمایی بکنند که چطور این دو تا پارتیشنو ایجاد بکنم (از چه نوعی باشه (... , ext4) و چه سیستمی (... , /) که بتونم تو اوبونتو استفاده کنم.

2. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    *LION_MAN* آواتار ها
    عضو ثابت
    نام اصلی
    Kave
    سیستم عامل 
    Windows 10 x64
    مرورگر 
    Google Chrome
    آنتی ویروس 
    Qihoo 360
    مدل تلفن همراه 
    Huawei Y300-U0100
    تشکر شده 38 در 23 پست

سلام، من هادرم یک ترابایت و رَمِ کامپیوترم 4 گیگابایتِ و می خوام سیستم عامل اوبونتو رو نصب کنم. بطور کلی سه تا پارتیشن ایجاد می کنم :
    1- 51200 (پنجاه گیگابایت) مگابایت از نوع Primary و / و Ext4 journaling file system
    3- 20480 (بیست گیگابایت) مگابایت از نوع Primary و home/ و Ext4 journaling file system
    خوب بعدش می خوام دو تا پارتیشن دیگه هم ایجاد کنم تا فایل هامو توش ذخیره کنم ولی به غیر از سه تا پارتیشن بالایی وقتی پارتیشینی ایجاد می کنم چه از نوع (Primary) و (Logical) وقتی تو سیستم عامل اوبونتو اون پارتیشنو mount می کنم نمی تونم فایلی درون اون پارتیشن کپی پیست کنم و اونایی که به این سیستم عامل آشنایی دارند ممکنه یه راهنمایی بکنند که چطور این دو تا پارتیشنو ایجاد بکنم (از چه نوعی باشه (... , ext4) و چه سیستمی (... , /) که بتونم تو اوبونتو استفاده کنم.
    سلام خسته نباشی . اول یه توصیه ی دوستانه همین اول کار که اوبونتو رو نریختی بهت کنم اونم این که خیلی خیلی زیاد دقت کن که به عاقبت من دچار نشی ! من سه بار تمام اطلاعات هاردم سر این قضیه پاک شد . جای شکرش باقیه که لااقل تونستم فایل های مهمم رو برگردونم . و اما بعد !
    اول اینکه یه پارتیشن کم درست کردی برای نصب اوبونتو یه پارتیشن بوت هم احتیاج داری کم کم 20 گیگ براش در نظر بگیرین من خودم چون کلا 500 گیگ هارد داشتم 20 گیگ گذاشتم حال چون مال شما بیشتره میتونین یه خرده بیشتر ام در نظر بگیرین . اونم از نوع primary ext4 و جلوی اون / هم اون گزینه ای که بوت نوشته رو انتخاب کنین . اون نوار زیری هم مسیر نصب بوت رو روی همین sda که برای بوت کنار گذاشتین قرار بدین . برای باقی اطلاعاتتون اول باید اون پارتیشن باقی مونده رو به صورت extended کنین که بتونین به صورت logical ازش یه پارتیشن برای فایل های شخصیتون در بیارین . اگه سی دی لایو اوبونتو رو اجرا کردین توصیه میکنم با gparted این کار رو انجام بدین وقتی پارتیشن unmounted تون رو به صورت extended در میارین دورش یه نوار رنگی ظاهر میشه که از باقی پارتیشن هاتون جداش میکنه به نوعی و یه چیز دیگه . پارتیشن swap رو فکر کنم کم گرفتی اگه رمت 4 گیگ هست مرسومه دو برابره رمت در نظر بگیری یعنی 8 گیگ اگه هم رمت 8 به بالاست که اصلا نیازی به این پارتیشن نداری و اینکه باید به صورت logical هم باشه نه primary راستی قصد نداری ویندوز رو کنار اوبونتو داشته باشی ؟ یا بعدا نصبش کنی ؟ پیرو اون توصیه اولم به نظرم هاردت رو سعی کن کلا خالی کنی که یهو اگه اشتباهی انجام دادی کل اطلاعاتت از دست نره . فکر کنم اگه این کار رو انجام بدی این مشکلی که گفتی برطرف بشه . و یه چیز دیگه برای اوبونتو خیلی حجم زیادی در نظر گرفتی ! نهایتا 30 گیگ هم بزاری کافیه تازه بازم اضافه میاد . حالا باز خود دانی . البته شما هاردت بیشتره دستت خیلی باز تره . من با معیار هارد 500 گیگی گفتم ببخشید !

4. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    M9476 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    Meysam Naghavi
    سیستم عامل 
    linux x64
    مرورگر 
    Google Chrome
    مدل تلفن همراه 
    A5 2017
    تشکر شده 1,784 در 693 پست

سلام ! چون مجوز خوندن رو دارید فقط.بهتره اون پارتیشن رو مجدد با مجوز خواندن و نوشتن مونت کنید.

اول باید شماره اون پارتیشن رو بدونید این دستور به شما کمک میکنه تا به دست بیاریدش
    کد:
    lsblk
    و اگر از قبل مونت کردید باید از مونت درش بیارید و بعد با مجوز خواندن و نوشتن در بیارید. برای مثال من میخوام پارتیشن sda5 رو امتحان کنم
    کد:
    sudo umount /dev/sda5
    sudo mount -o remount,rw /dev/sda5
    البته میتونید فایل منیجر رو هر جایی که خواستید با دسترسی روت باز کنید برای اوبونتو فایل منیجر ناتیلوس رو داریم ، میتونید با دسترسی روت اجراش کنید

کد:
    gksudo nautilus

6. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    M9476 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    Meysam Naghavi
    سیستم عامل 
    linux x64
    مرورگر 
    Google Chrome
    مدل تلفن همراه 
    A5 2017

سلام خسته نباشی . اول یه توصیه ی دوستانه همین اول کار که اوبونتو رو نریختی بهت کنم اونم این که خیلی خیلی زیاد دقت کن که به عاقبت من دچار نشی ! من سه بار تمام اطلاعات هاردم سر این قضیه پاک شد . جای شکرش باقیه که لااقل تونستم فایل های مهمم رو برگردونم . و اما بعد !
    اول اینکه یه پارتیشن کم درست کردی برای نصب اوبونتو یه پارتیشن بوت هم احتیاج داری کم کم 20 گیگ براش در نظر بگیرین من خودم چون کلا 500 گیگ هارد داشتم 20 گیگ گذاشتم حال چون مال شما بیشتره میتونین یه خرده بیشتر ام در نظر بگیرین . اونم از نوع primary ext4 و جلوی اون / هم اون گزینه ای که بوت نوشته رو انتخاب کنین . اون نوار زیری هم مسیر نصب بوت رو روی همین sda که برای بوت کنار گذاشتین قرار بدین . برای باقی اطلاعاتتون اول باید اون پارتیشن باقی مونده رو به صورت extended کنین که بتونین به صورت logical ازش یه پارتیشن برای فایل های شخصیتون در بیارین . اگه سی دی لایو اوبونتو رو اجرا کردین توصیه میکنم با gparted این کار رو انجام بدین وقتی پارتیشن unmounted تون رو به صورت extended در میارین دورش یه نوار رنگی ظاهر میشه که از باقی پارتیشن هاتون جداش میکنه به نوعی و یه چیز دیگه . پارتیشن swap رو فکر کنم کم گرفتی اگه رمت 4 گیگ هست مرسومه دو برابره رمت در نظر بگیری یعنی 8 گیگ اگه هم رمت 8 به بالاست که اصلا نیازی به این پارتیشن نداری و اینکه باید به صورت logical هم باشه نه primary راستی قصد نداری ویندوز رو کنار اوبونتو داشته باشی ؟ یا بعدا نصبش کنی ؟ پیرو اون توصیه اولم به نظرم هاردت رو سعی کن کلا خالی کنی که یهو اگه اشتباهی انجام دادی کل اطلاعاتت از دست نره . فکر کنم اگه این کار رو انجام بدی این مشکلی که گفتی برطرف بشه . و یه چیز دیگه برای اوبونتو خیلی حجم زیادی در نظر گرفتی ! نهایتا 30 گیگ هم بزاری کافیه تازه بازم اضافه میاد . حالا باز خود دانی . البته شما هاردت بیشتره دستت خیلی باز تره . من با معیار هارد 500 گیگی گفتم ببخشید !

از خوبی های پارتیشن تیبل GPT حتما بعدا استفاده کنید تا محدودیتی تو درست کردن پارتیشن پرایمری نداشته باشید ...
    *پارتیشن بوت میتونه حجمی کمتر از ۵۰۰ مگابایت داشته باشه

8. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    HiBlack آواتار ها
    عضو ثابت
    تشکر شده 94 در 34 پست

Smile

ممنونم، از شما و آقا میثم عزیز بابت توضیحاتتون و وقتی که گذاشتید. این پارتیشن بوت چیه؟ من فقط می خوام تو سیستمم با ubuntu کار کنم و ویندوز نصب نکنم بازم لازم پارتیشن بوت ایجاد کنم؟ متاسفانه GParted تو خود اوبونتو موجود نیست و خودش نرم افزار پیش فرضشو برای پارتیشن بندی داره که بدرد نمی خوره و لینک دانلود GParted هم برای ما ایرانیان عزیز توسط سایت sourceforge غیرقابل دسترسیِ که باید یه فکری برای دانودش کنم. در ضمن تو انجمن اوبونتو یکی از اساتید نوشته بود که برای هر یک گیگ رم 1024 مگابایت (معادل همون 1 گیگ) swap در نظر بگیرید کافیه، نظر شما چیه؟

10. کاربر زیر از پست مفید HiBlack تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    HiBlack آواتار ها
    عضو ثابت
    تشکر شده 94 در 34 پست

از خوبی های پارتیشن تیبل GPT حتما بعدا استفاده کنید تا محدودیتی تو درست کردن پارتیشن پرایمری نداشته باشید ...
    *پارتیشن بوت میتونه حجمی کمتر از ۵۰۰ مگابایت داشته باشه
    ممنونم، از شما و آقا میثم عزیز بابت توضیحاتتون و وقتی که گذاشتید. این پارتیشن بوت چیه؟ من فقط می خوام تو سیستمم با ubuntu کار کنم و ویندوز نصب نکنم بازم لازم پارتیشن بوت ایجاد کنم؟ متاسفانه GParted تو خود اوبونتو موجود نیست و خودش نرم افزار پیش فرضشو برای پارتیشن بندی داره که بدرد نمی خوره و لینک دانلود GParted هم برای ما ایرانیان عزیز توسط سایت sourceforge غیرقابل دسترسیِ که باید یه فکری برای دانودش کنم. در ضمن تو انجمن اوبونتو یکی از اساتید نوشته بود که برای هر یک گیگ رم 1024 مگابایت (معادل همون 1 گیگ) swap در نظر بگیرید کافیه، نظر شما چیه؟

12. کاربر زیر از پست مفید HiBlack تشکر کرده است .

وضعیت
    آفلاین
    M9476 آواتار ها
    مدیر ماندگار
    نام اصلی
    Meysam Naghavi
    سیستم عامل 
    linux x64
    مرورگر 
    Google Chrome
    مدل تلفن همراه 
    A5 2017

وقت بخیر
    پارتیشن بوت محلی هست برای نصب شدن گراب و ...به این شکل میتونم بگم اگر پارتیشن استایل شما GPT باشه برای نصب سیستم به صورت UEFI باید یک پارتیشن FAT32 هم داشته باشید ولی در حالتی که پارتیشن تیبل شما MBR هست و سیستم عامل رو به صورت بایوس و معمولی نصب میکنید همان پارتیشن بوت محتویاتش داخل پارتیشن روت هم میتونه قرار بگیره جهت بوت سیستم و البته میتونید جداگانه هم در نظر بگیرید و مشکلی پیش نمیاد.

چرا Gparted روی میتونید از مخازن اوبونتو نصب کنید (مگر اینکه نسخه قدیمی داشته باشید که اطلاعی ندارم از کدوم نسخه به بعد در مخازن قرار داده شده،در هر صورت همین Gparted تنها یک رابط گرافیکی برامون هست در مقابل با کمی اشنایی و تست میتونید از fdisk و اسون ترش cfdisk استفاده کنیم ) به نظر من اگر اطلاعاتی در دیسک ندارید حتما پارتیشن تیبلتون رو به GPT تغییر بدید تا محدودیتی در پارتیشن ها نداشته باشید و همین طور که آشنا هستید فایل سیستم EXT4 تو لینوکس بهتر عمل میکنه تا NTFS که مختص ویندوز هست پس اگر قصد موندگاری دارید بهتره درایور هاتون رو با فایل سیستم EXT4 بسازید و یک حجمی برای یک یا دو پارتیشنNTFS برای نصب و مدیریت یک ویندوز و فایل هاش قرار بدید اینکه قرار هست تنها از سیستم گنو/لینوکسی استفاده کنید به نظرم کمی عجله میکنید. و بهتره هر دو رو درکنار هم داشته باشید.

اوبونتو و مانجارو با هر دسکتاپی که دوست دارید میتونید امتحان کنید. ارچ بیس بودن مذیت های خودش رو داره و اینکه اصلا فکر نکنید چون همیشه بروزرسانی میشه حتما باید به مشکل بربخورید. اوبونتو خودش یه نسخه ناپایدار از دبیان هست که ۶ ماه به ۶ ماه انتشار میشه . پس زیاد سخت نگیرید بین این دو توزیع.خودم برای چند نفر از مهاجران یا تجربه گران مانجارو نصب کردم. بروز بودن و مخازن خوبش بهترین دلیل و مدیر بسته pacman به خاطر سرعت به نظر بنده (هرچند غلط باشه ) خیلی بهتر از apt اوبونتو و درد سرهاش هست.

در مورد نصب از همین الان بگم که اگر اهل این هستید تو دسکتاب فایل بریزید بهتره به فکر پارتیشنی باشید که به عنوان دایرکتوری Home شما استفاده بشه. در غیر این صورت اگر نیستید به نظرم این کار هارو انجام بدید.

*اول از همه ویندوزتون رو نصب بکنید تا گرابتون دچار مشکل نشه. ( اگر به صورت UEFI نصب بکنید یه حجم خالی رو وقتی در همان محیط نصاب ویندوز پارتیشن بندی بکنید خودش براتون یک پارتیشن FAT32 هم میسازه)

تا ۴۰ گیگابایت حجم برای پارتیشن روت با مونت پوینت / در نظر بگیرید.
    به هر میزان که دوست دارید swap بسازید ولی بیشتر از ۸ گیگابایت منطقی نیست و به رمتون هم مربوط نمیشه در کل هر وقت رمتون موقع استفاده پر بشه سیستم از فضای هارد یا همون swap استفاده میکنه ! برای مثال من ۴ گیگ حجم دادم به swap و رمم ۸ گیگ هست !
    ** اگر میخواید UEFI نصب کنید باید یک پارتیشن FAT32 با حجم ۵۰۰ مگابایت بسازید و مونت پوینت /boot/efi رو براش در نظر بگیرید و از Flag | پرچم >> esp , boot هم براش استفاده کنید.

14. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند

وضعیت
    آفلاین
    *LION_MAN* آواتار ها
    عضو ثابت
    نام اصلی
    Kave
    سیستم عامل 
    Windows 10 x64
    مرورگر 
    Google Chrome
    آنتی ویروس 
    Qihoo 360
    مدل تلفن همراه 
    Huawei Y300-U0100
    تشکر شده 38 در 23 پست

میشه از طریق مخازن نصبش کرد . البته استاد توضیحات تکمیلی رو فرمودند عیبه من بخوام حرف دیگه ای بزنم چون خیلی کامل گفتند در مورد swap هم قبل از نصب بیشتر سایت هایی که مرور میکردم پیشنهاد داده بودند دو برابر حافظه رم باشه میل خودتونه ولی به هر حال حافظۀ خوبی دارین فکر نکنم مشکلی با یه 8 گیگ ناقابل داشته باشین

16. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند